Prejsť na obsah
21. 12. 2023

Bratislavský hrad otvorí brány najrozsiahlejšej prehliadke českej a slovenskej architektúry

Výstava Česká a slovenská architektúra, ktorá sa na Bratislavskom hrade uskutoční od 15. 12. do 31. 5. budúceho roka, bude tou najrozsiahlejšou retrospektívou architektúry v našich krajinách za viac ako storočie. Svoje stavebné umenie tam odprezentuje aj mesto Košice. Výstava sa koná pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Českej a Slovenskej republiky.

Návštevníci si v priestoroch Bratislavského hradu budú môcť prezrieť 200 najvýznamnejších architektonických diel stoviek architektov a architektiek pôsobiacich v Česku a na Slovensku od 20. storočia až po súčasnosť. Výstava ilustruje fyzickú podobu našich miest a krajiny, ako sa premieňala v priebehu doby dlhšej než jedno storočie – najskôr v spoločnom štáte a následne od roku 1993 paralelne v dvoch samostatných slobodných štátoch.

Možnosť odprezentovať svoj osobitný príbeh dostalo aj naše mesto Košice. Návštevníci na výstave uvidia osem ikonických stavieb a urbanistických súborov, ktoré prezentujú košickú stavebnú kultúru. Súčasťou výstavy bude aj projekt „Košice – Hornád: Nové mestské centrum“. Ním namiesto zanedbanej lokality, kde sú zväčša priemyselné areály, alebo tam rastie burina, môže vzniknúť moderná štvrť s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj pri rieke Hornád.

Viac o výstave sa dozviete aj v tomto článku: https://www.architectureweek.cz/bratislavsky-hrad-otvori…/