Prejsť na obsah
03. 10. 2023

Na Festivale Deň architektúry účastníci spoznali zákutia Bieleho Domu

Vďaka festivalu sa v týchto dňoch, od 29. septembra do 5. októbra, sa na Slovensku a v Česku konajú stovky podujatí na popularizáciu architektúry.

Budova magistrátu otvorila svoje dvere verejnosti v sobotu 30. septembra od 14.00 hod. Program podujatia bol rozdelený do dvoch častí. Začal sa komentovanou prehliadkou v „Bielom dome“ s hlavným architektom Petrom Kroppom a pokračoval panelovou diskusiou o budúcnosti budovy Magistrátu mesta Košice.

Trasa komentovanej prechádzky začala v Kancelárii prvého kontaktu, postupne sa pokračovalo do Veľkej zasadačky, kde sa koná Mestského zastupiteľstvo. Nezabudlo sa na Malú zasadačku, stavebný základný kameň budovy, zaujímavú Kinosálu, foyer dočasnej Kancelárie prvého kontaktu. Účastníkov privítal v priestoroch kancelárie primátora mesta Košice aj samotný primátor Jaro Polaček. Hlavný architekt predstavil priestor pre tvorbu územného plánu. Ako čerešnička na torte bol výhľad zo strechy Magistrátu mesta Košíc.

Zaujímavosťou bolo, že prehliadku komentoval aj samotný autor budovy magistrátu, architekt Milan Motýľ. K téme sa vyjadrovala aj historička architektúry Monika Kicová a Peter Beňo. Druhú časť programu tvorila panelová diskusia s odborníkmi a uznávanými architektmi o minulosti objektu z hľadiska jeho pôvodnej funkcie a autorského architektonického návrhu, o zachovaní hodnôt architektúry druhej polovice 20. storočia pre ďalšie generácie a o možnostiach transformácie objektu na dôstojnú administratívnu inštitúciu 21. storočia.

Sme radi, že komentovanú prehliadku si návštevníci magistrátu veľmi pochvaľovali. V rámci nej sa mohli dozvedieť zaujímavosti a vidieť zákutia, ktoré nie sú bežne po zvyšok roka verejnosti prístupné. Všetkým, ktorí prišli a boli súčasťou festivalu ďakujeme.

Fotogaléria