Prejsť na obsah
06. 02. 2025

Medzinárodná konferencia zožala úspech

Ďakujeme ešte raz všetkým zúčastneným a prezentujúcim za ich odborné podnety, skúsenosti a mnoho inšpirácií.

Na konferencii odznelo sedem prezentácii. Svojim vstupom ju otvoril náš kolega urbanista Martin Jerguš, ktorý upriamil pozornosť na prípravu a celý proces nového územného plánu Košíc. Nasledoval výklad pražských kolegov IPR Ondřeja Boháča a Jaromíra Hainca, ktorí uviedli prezentáciu prekvapivou informáciou porovnania Košíc a Prahy, ktorá má územne síce len 2x väčšiu rozlohu, ale 6x viac obyvateľov a 14x vyšší rozpočet príjmov aj výdajov. Zdieľali s nami 5 konkrétnych stratégií, ktoré významne pomáhajú rozvoju brownfieldov hlavného mesta a ktoré predstavujú 580 cieľov spracovaných v 40 dokumentoch a dvoch príručkách.

Na konkrétnych príkladoch predstavili 4 pražské brownfieldy, napríklad lokalitu Holešovice Bubny – Zátory, komplikované územie medzi železničným a cestným mostom s veľkým komplexom vybavenosti a metra stanice Vltavská, zároveň významný dopravný uzol mestskej hromadnej dopravy a električiek, kde veľmi  zaujímavým aspektom bola zásadné rozhodnutie politík a autorít mesta štátu i verejnosti o kľúčovej investícii „Vltavskej filharmonie“.  Podobne ako v ďalších európskych mestách Hamburgu, Oslo či Kodani jej výstavba otvára a významne naštartuje rozvoj celej lokality a možnosť na transformáciu priestoru celého brownfieldu.

Prvý blok uzavrela prezentácia riaditeľky Metropolitného inštitútu/MIB v Bratislave arch Petra Marko. Skúsená architektka a urbanistka s dlhoročnou praxou zo zahraničia v Londýne hovorila verejnom priestore a pocite, ktorý chceme v našom meste mať. Prezentovala, že mestotvorba definuje možnosti vytvárania vzťahu k miestu a medzi ľuďmi navzájom, pričom rola MIB je koncepčný prístup, územné plánovanie, pilotovanie, testovanie a dizajn ako fyzická transformácia a zároveň na druhej strane, mediácia, komunikácia, edukácia, participácia pre psychologickú transformáciu mesta.

Druhý blok otvorili slová pani docentky Ireny Fialovej a jej príklady diametrálne odlišného prístupu k tejto téme v Paríži. Najdôležitejším rozdielom je snaha o premenu Paríža na bioklimatické mesto, pričom kľúčové je využitie dátových analýz prepojených so sociálnymi a zdravotníckymi a ďalšími dátami. Obsahom jej prezentácie bola premena mesta, kľúčové dokumenty a príklady realizácii. Oproti doterajším územným plánom prijali v 11/24 Miestny bioklimatický územný plán, ktorý je prvým kľúčovým dokumentom.

Ďalšími tromi špecifickými dokumentmi sú Plán enviromentálneho zdravia, Klimatický plán ako stratégia Paríža pre boj proti zmene klímy, globálnemu otepľovaniu, sociálnej a enviromentálnej nerovnostia a Stratégia odolnosti Paríža čeliť všetkým typom chronických stresov i akútnej krízy.

Karol Adamec z Kancelárie architektúry Karlove vary nám predstavil širšie centrum a kľúčové rozvojové územia v jadre mesta či tvorbu mestského prostredia, koncepčných riešení významných mestských lokalít a objektov.

Poslední a jediná dvojica, ktorá uzatvorila toto odborné podujatie bola Libuše Dobrá a Pavel Řihák z MAPPA Ostrava, ktorí odprezentovali stratégiu rozvoja a územia. Účastníci sa dozvedeli o ich k územných štúdiách, realizáciách, o aktívnych prácach s mestskými pozemkami. Dozvedeli sme sa, že dáta sú veľmi dôležitou súčasťou databázy mesta, kde dokážu získať informácie pre digitálne vyhodnotenia a analýzy porovnávacích dát.

Pozrite si prezentácie všetkých prezentujúcich:

Prezentácia Martin Jerguš Košice

Prezentácia Ondřej Boháč IPR Praha

Prezentácia Jaromír Hainc IPR Praha

Prezentácia Petra Marko MIB Bratislava

Prezentácia Irena Fialová ČVUT Praha

Prezentácia Karel Adamec KAM Karlove Vary

Prezentácia Libuše Dobrá a Pavel Řihák MAPPA Ostrava